
Mi történik, ha a társadalom legveszélyesebb tagjait bezárják és magukra hagyják? Egy olyan világ alakul, ahol a félelem az úr, az erőszak az egyetlen beszélt nyelv, és a túlélés soha nem garantált. Ez nem egy disztópikus film, a világ 6 legpokolibb börtönében a szögesdrótok és acélajtók mögött a felfoghatatlan brutalitás rejtett világa húzódik meg. Most tanúi lehetünk a rácsok mögötti élet nyers, szűretlen igazságának a Viasat Explore új, Rácsok mögött: a világ legkeményebb börtönei című sorozatában, amely április 7. hétfőtől minden hétköznap 23:00 órakor látható a csatornán.
Aligha van olyan kontinens, amely annyi börtönlázadást élt volna át, mint Dél-Amerika. Cikkünkben a történelem legbrutálisabb, legtöbb halálos áldozatot követelő incidenseit mutatjuk be.
Az El Porvenir vérontás
A börtönlázadások visszatérő problémát jelentenek Hondurasban, ahol a túlzsúfolt börtönök bandaháborúkhoz vezetnek. 2004 májusában El Porvenirben a La 18 és a Mara Salvatrucha bandák közötti összecsapás 86 halálos áldozatot követelt. A fogvatartottak saját készítésű fegyvereket használtak, aminek következtében matracok és bútorok gyulladtak ki és a tűz gyorsan terjedt a részben fából készült épületekben. 3 órán át tartott a rend helyreállítása, sokan égési sérülések és füstmérgezés miatt haltak meg. “Szörnyű volt. Csak a fájdalom és a félelem sikolyait hallottuk” – nyilatkozta később egy fogvatartott a történelem egyik legszörnyűbb börtönlázadásáról.
A Carandiru mészárlás
1992. október 2-án a brazíliai Carandiru büntetés-végrehajtási intézetben kitört lázadás 111 halálos áldozatot követelt. Az eszkalálódó harcban 2000 elítélt jutott 15 őrre, utóbbiak gyorsan elvesztették az irányítást és segítségül hívták a katonai rendőrséget. Az őrök által megkezdett tárgyalások ellenére az időközben megérkező rendőrség megrohamozta a börtönt, és válogatás nélkül ölte meg a fogvatartottakat, sokuk még az ítéletet várta. A jelentések szerint alig 20 perc alatt 3500 lövés dördült el, melyekből több mint 500 talált. A rendőrség önvédelemre hivatkozott, de az utólagos vizsgálatok túlzott erőszakot állapítottak meg. Emiatt az akció parancsnokát később 632 évre elítélték, amit azonban szabadlábon tölthetett le.
A Guayaquil börtönlázadás
Latin-Amerika történelmének egyik legvéresebb lázadása 2021. szeptemberében az ecuadori Guayaquilban található, Litoral büntetés-végrehajtási intézetben tört ki. Az incidens 123 halálos áldozatot követelt, a jelentések szerint 5 fogvatartottat lefejeztek riválisaik. Az egyik bűnbanda fejének meggyilkolását követően tört ki a harc a hatalomért, amiben fegyvereket, késeket és robbanóanyagokat használtak. A börtön személyzete elmenekült, és a katonaságnak 5 órán át tartott, visszaszerezni a börtön feletti irányítást. A mészárlást követően az ecuadori elnök szükségállapotot hirdetett, hogy megakadályozza az ország börtöneiben a vérontás megismétlődését. Ennek ellenére két hónappal később újabb mészárlás történt a Litoralban, ezúttal 68 ember halt meg.