Blog

Egy évtizedes rejtély: az MH370-es járat utolsó órái

Az utóbbi hetekben több repülőszerencsétlenség is történt, a fejlett technológiának köszönhetően azonban többnyire gyorsan kiderül, hogy mi volt a légikatasztrófa oka. Vannak azonban a repülésnek rejtélyes esetei is, amelyeket még évtizedes távlatban is homály övez. Ilyen a Malaysia Airlines MH370-es járata, amely 2014. március 8-án tűnt el örökre a radarok képernyőjéről és még ma is csak találgatni lehet, hogy mi történt a repülőút utolsó néhány órájában. A roncs felkutatásának esélye újra megcsillant a WSPR-nek nevezett úttörő rádiótechnológia bevezetésével, amiben a Liverpooli Egyetem kutatói is jelentős részt vállaltak.  Erről szól a Viasat Explore új, a Miért tűnnek el a repülőgépek: MH370-es járat rejtélye című dokumentumfilmje, amelyet január 9-én csütörtökön 21:00 órakor lehet megtekinteni a csatornán.

Az MH370-es járat, egy Boeing 777-es, amely Kuala Lumpurból Pekingbe tartott és anélkül tűnt el a légiforgalmi irányítók radarjáról, hogy vészjelzést adott volna le vagy bejelentkezett volna a vietnámi légtérbe. Az ezt követő vizsgálatok kiderítették, hogy a repülőgép eltért a menetrend szerinti útvonalától, és még hét órán át repült, mielőtt eltűnt az Indiai-óceán déli része felett. A több országból érkező mentőcsapat 3 év alatt 120 ezer négyzetkilométernyi területet vizsgált át a tengerfenéken, ennek ellenére a roncsot nem sikerült megtalálni, így a családok, a nyomozók és a légiutasok számára egyaránt számtalan megválaszolatlan kérdés maradt.

A dokumentumfilm felidézi az MH370-es járat eltűnésének éjszakáját, és végigveszi azokat a bizonyítékokat, amelyek arra utalnak, hogy a repülőgép hirtelen pályamódosítását katasztrofális mechanikai hiba vagy szándékos emberi beavatkozás okozhatta. A műsor szakértői interjúk és esettanulmányok segítségével olyan forgatókönyveket vizsgálnak, mint a gépeltérítés, a pilóták öngyilkossága és összehasonlítja azokat korábbi, már felderített repülőbalesetekkel.

Az MH370-es járat végső nyughelyének megtalálására tett erőfeszítések során a Liverpooli Egyetem tudósainak segítségét is igénybe vették. A WSPR-nek nevezett úttörő rádiótechnológia a nagy hatótávolságú jelek innovatív elemzését biztosítja. Minden második percben a világ rádióadói ezernyi gyenge jelű rezgést sugároznak és amikor egy repülőgép keresztez egy rádiójelet, megzavarja azt. Minden leadott WSPR jel egy adatbázisban tárolódik, így lehetőség volt az eltűnés napján keletkező jeleket utólagosan is elemezni. Aznap százharminc rádiózavart észleltek az Indiai-óceán felett, ami bizonyítékként szolgálhat a gép utolsó repülési útvonalára és egy olyan területen érnek véget, ahol addig nem volt vízalatti keresőakció. A liverpool-i kutatók kísérletükben a világ összes repülőjáratának 24 órás adatait elemzik annak alátámasztására, hogy a WSPR tényleg képes-e repülőgépeket észlelni nagy távolságról is és használható-e ez a technológia a jövőben eltűnt járatok felkutatására.

A csütörtök este 21:00 órakor műsorra kerülő, Miért tűnnek el a repülőgépek: MH370-es járat rejtélye című dokumentumfilmben bemutatott innovatív technológia vezetett el oda, hogy 2024. december 20-án a malajziai kormány döntése értelmében újra keresni kezdik az óceán mélyén az eltűnt repülőt, bízva abban, hogy ezúttal sikerrel járnak és választ tudnak adni a 239 áldozat családjának a történtekről.

Előzetes

Műsor



Összefoglaló

Miért tűnnek el a repülőgépek: MH370-es járat rejtélye

2014. március 8-án a Malaysia Airlines MH370-es járata – egy Boeing 777-es, fedélzetén 239 utassal és személyzettel – eltűnt a légiforgalmi irányítók radarjáról, miközben Kuala Lumpurból Pekingbe tartott. A repülőgép sem vészjelzést nem adott le, sem kapcsolatot nem létesített. A későbbi vizsgálatok azonban megdöbbentő fordulatra világítottak rá: az MH370-es szándékosan eltért kijelölt útvonaláról, és még hét órán keresztül repült ismeretlen cél felé. Mi okozhatta ezt a drámai eltérést? Ez a dokumentumfilm új bizonyítékokat tár fel a repülőgép lehetséges helyéről, egy forradalmi rádiótechnológia segítségével, amelyet először alkalmaztak eltűnt repülőgépek nyomkövetésére. A filmben megszólalnak a technológia kutatói, akik megosztják az ezzel kapcsolatos legfrissebb eredményeiket, és bemutatják, hogyan segítheti ez a módszer a rejtély megoldását.

Kapcsolódó műsorok